Skip to content

710 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 22, 2006

Property Information

Block15
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,120
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
52%
Improvement Value:$246,200
48%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,018+7.3%
2024$8,404+1.3%
2023$8,294+2.1%
2022$8,122+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 8108, Page 205Recorded1/24/2007

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 59859, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1916