Skip to content

1119 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block161
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-L
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
87%
Improvement Value:$24,100
13%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,234+7.3%
2024$3,013+76.3%
2023$1,709+2.1%
2022$1,674+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7961, Page 203