Skip to content

1307 9th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 18, 2011

Property Information

Block16
Lot116
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
45%
Improvement Value:$305,800
55%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,710+7.3%
2024$9,048+9.3%
2023$8,282+2.1%
2022$8,111+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 8784, Page 798Recorded3/30/2011

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5326, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1916