Skip to content

1406 8th St(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block16
Lot5
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
46%
Improvement Value:$96,000
54%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,106+7.3%
2024$2,895-30.8%
2023$4,185+2.1%
2022$4,098+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 9269, Page 319

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5642, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1930