Skip to content

1406 8th St(Unit C0008)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block16
Lot5
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
44%
Improvement Value:$78,400
56%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,446+7.3%
2024$2,279-5.9%
2023$2,423+2.1%
2022$2,373+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft508DeedBook 9758, Page 994Recorded7/18/2023

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 9333, Page 514

Property Sale

Sale
$142,850

From:

To:

DeedBook 7692, Page 195Recorded10/12/2005

Property Sale

Sale
$49,000

From:

To:

DeedBook 7011, Page 51Recorded1/22/2003

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 4764, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1930