Skip to content

1404 8th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block16
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
48%
Improvement Value:$269,900
52%
Total Assessment$516,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+7.3%
2024$8,415+10.3%
2023$7,626+2.1%
2022$7,469+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 9376, Page 576Recorded1/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1916