Skip to content

1305 10th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block17
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
42%
Improvement Value:$343,900
58%
Total Assessment$593,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,375+7.3%
2024$9,669+12.1%
2023$8,621+2.1%
2022$8,443+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft3,064DeedBook 8393, Page 213Recorded12/7/2007

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft3,064DeedBook 7151, Page 325Recorded10/15/2003

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5442, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1916