Skip to content

1319 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block52
Lot96
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,073
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
39%
Improvement Value:$315,600
61%
Total Assessment$514,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,985+7.3%
2024$8,373-0.0%
2023$8,376+2.1%
2022$8,202+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,073DeedBook 7649, Page 220Recorded8/31/2005

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5704, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1916