Skip to content

1454 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 15, 2008

Property Information

Block181
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,576
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,100
52%
Improvement Value:$279,000
48%
Total Assessment$581,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,152+7.3%
2024$9,460+19.1%
2023$7,943+2.1%
2022$7,778+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 8537, Page 70Recorded6/16/2008

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 8062, Page 98Recorded12/4/2006

Property Sale

Sale
$283,250
DeedBook 5989, Page 140

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5627, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1921