Skip to content

1464 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 8, 2011

Property Information

Block181
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,372
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,400
62%
Improvement Value:$170,400
38%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+7.3%
2024$7,339+15.1%
2023$6,374+2.1%
2022$6,242+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 8789, Page 574Recorded5/2/2011

Property Built

Built

Year Built: 1892