Skip to content

1468 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block181
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-F-A
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,300
35%
Improvement Value:$454,800
65%
Total Assessment$704,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,301+7.3%
2024$11,463+24.7%
2023$9,189+2.1%
2022$8,999+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft3,310DeedBook 9831, Page 951Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,001DeedBook 9673, Page 922NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915