Skip to content

1132 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2012
Public Property

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block193
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,360
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$1,598+3.4%
2012$1,546+3.9%
2011$1,489+3.4%
2010$1,439+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 8808, Page 118Recorded8/26/2011

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5213, Page 137