Skip to content

6105 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block205
Lot604
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,266
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
41%
Improvement Value:$341,500
59%
Total Assessment$579,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+7.3%
2024$9,436+29.3%
2023$7,299+2.1%
2022$7,148+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft3,266DeedBook 9146, Page 423Recorded9/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1921