Skip to content

1159 64th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Jan 20, 2012

Property Information

Block216
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
56%
Improvement Value:$247,000
44%
Total Assessment$567,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,905+7.3%
2024$9,231+36.8%
2023$6,749+2.1%
2022$6,609+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8832, Page 780Recorded2/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 1921