Skip to content

6320 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block216
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class47
Description1S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
49%
Improvement Value:$284,000
51%
Total Assessment$554,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+7.3%
2024$9,019+25.1%
2023$7,211+2.1%
2022$7,062+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 9298, Page 193Recorded4/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1921