Skip to content

7024 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block243
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class47
Description2.5-C-A
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage2,486
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
41%
Improvement Value:$432,400
59%
Total Assessment$732,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,795+7.3%
2024$11,923-0.4%
2023$11,975+2.1%
2022$11,728+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,486DeedBook 9138, Page 891Recorded8/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1931