Skip to content

6503 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Jul 5, 1985

Property Information

Block219
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,517
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
63%
Improvement Value:$142,600
37%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+7.3%
2024$6,278+9.0%
2023$5,759+2.1%
2022$5,640+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3461, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1921