Skip to content

7416 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block268
Lot271
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description1.5S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,114
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
54%
Improvement Value:$245,400
46%
Total Assessment$534,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,338+7.3%
2024$8,702-2.0%
2023$8,879+2.1%
2022$8,695+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 8167, Page 323Recorded3/28/2007

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5335, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1926