Skip to content

1411 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2018

Property Information

Block221
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
51%
Improvement Value:$295,600
49%
Total Assessment$599,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475+7.3%
2024$9,761-8.7%
2023$10,693+2.1%
2022$10,472+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960