Skip to content

9014 New York AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block424
Lot52.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage828
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
57%
Improvement Value:$228,900
43%
Total Assessment$534,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345+7.3%
2024$8,708+22.7%
2023$7,100+2.1%
2022$6,953+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 8906, Page 486Recorded5/1/2013

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5919, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1916