Skip to content

1511 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block331
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,485
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
58%
Improvement Value:$199,300
42%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,286+7.3%
2024$7,722+18.4%
2023$6,520+2.1%
2022$6,385+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,559

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 8898, Page 22Recorded3/14/2013

Property Sale

Sale
$12,500

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 8665, Page 57Recorded5/21/2009

Property Built

Built

Year Built: 1966