Skip to content

1423 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 10, 2001

Property Information

Block221
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2S-A-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,106
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
42%
Improvement Value:$396,000
58%
Total Assessment$682,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,930+7.3%
2024$11,118-7.4%
2023$12,010+2.1%
2022$11,762+53.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5746, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1921