Skip to content

1110 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Aug 13, 1996

Property Information

Block224
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
35%
Improvement Value:$452,000
65%
Total Assessment$695,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,142+7.3%
2024$11,315+22.3%
2023$9,254+2.1%
2022$9,062+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5035, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1921