Skip to content

1151 70th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1940

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block225
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description1S-C-A
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,160
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
72%
Improvement Value:$106,400
28%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+7.3%
2024$6,291-17.4%
2023$7,615+2.1%
2022$7,457+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940