Skip to content

1167 70th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block225
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,573
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
34%
Improvement Value:$576,100
66%
Total Assessment$876,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,305+7.3%
2024$14,263+0.4%
2023$14,205+6.8%
2022$13,298+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,573DeedBook 9610, Page 159Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5978, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5109, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1971