Skip to content

6806 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block227
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage926
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
49%
Improvement Value:$248,700
51%
Total Assessment$491,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+7.3%
2024$8,005+18.0%
2023$6,784+2.1%
2022$6,643+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5067, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1936