Skip to content

1513 67th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block234
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class47
Description1S-S-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,291
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
63%
Improvement Value:$171,100
37%
Total Assessment$458,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,512+7.8%
2024$6,966+7.0%
2023$6,512+2.3%
2022$6,367+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,291DeedBook 9864, Page 78NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1921