Skip to content

6819 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block235
Lot109
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,072
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,500
44%
Improvement Value:$279,000
56%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,779+7.3%
2024$8,181-11.0%
2023$9,195+2.1%
2022$9,005+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961