Skip to content

1473b 68 StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1974

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block235
Lot81
QualifierC3108
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,100
44%
Improvement Value:$123,500
56%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,871+7.3%
2024$3,608-16.5%
2023$4,320+2.1%
2022$4,230+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9860, Page 627Recorded11/13/2024

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 9388, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1974