Skip to content

1618 69th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2017

Property Information

Block241
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,722
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
55%
Improvement Value:$262,000
45%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+7.3%
2024$9,475+46.4%
2023$6,473+2.1%
2022$6,340+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5994, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5785, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1921