Skip to content

1123 Kelly LnNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block243
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,989
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
32%
Improvement Value:$609,600
68%
Total Assessment$897,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,681+7.3%
2024$14,613-7.4%
2023$15,786+2.1%
2022$15,459+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 7214, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1999