Skip to content

7108 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block243
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,933
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
33%
Improvement Value:$561,600
67%
Total Assessment$841,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,703+7.3%
2024$13,701-11.6%
2023$15,505+2.1%
2022$15,184+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft3,933DeedBook 9159, Page 412Recorded11/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1999