Skip to content

7100 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block243
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,865
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
36%
Improvement Value:$524,500
64%
Total Assessment$818,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,299+7.3%
2024$13,325-14.8%
2023$15,639+2.1%
2022$15,316+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5496, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1999