Skip to content

7112 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block243
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,933
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
36%
Improvement Value:$497,900
64%
Total Assessment$777,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,590+7.3%
2024$12,664-10.6%
2023$14,158+2.1%
2022$13,866+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft3,933DeedBook 9092, Page 149Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,933DeedBook 9008, Page 490Recorded11/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1999