Skip to content

7020 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block243
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,494
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
46%
Improvement Value:$359,100
54%
Total Assessment$659,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,514+7.3%
2024$10,730+5.7%
2023$10,149+2.1%
2022$9,939+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 9758, Page 47Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 8709, Page 955Recorded1/11/2010

Property Built

Built

Year Built: 1916