Skip to content

1200 70th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 4, 1998

Property Information

Block243
Lot76
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings10
ZoningR1
Sq Footage9,600
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$880,000
61%
Improvement Value:$560,000
39%
Total Assessment$1,440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,157+7.3%
2024$23,443-31.0%
2023$33,988+2.1%
2022$33,286+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5357, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1930