Skip to content

1508 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block248
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,082
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,700
45%
Improvement Value:$336,700
55%
Total Assessment$607,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,611+7.3%
2024$9,888-20.3%
2023$12,408+2.1%
2022$12,152+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5019, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1966