Skip to content

1512 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2002

Property Information

Block248
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,082
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,700
44%
Improvement Value:$338,400
56%
Total Assessment$609,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+7.3%
2024$9,916-20.2%
2023$12,426+2.1%
2022$12,169+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966