Skip to content

1702 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block251
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,712
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
55%
Improvement Value:$261,700
45%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+7.3%
2024$9,470+39.8%
2023$6,772+2.1%
2022$6,632+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921