Skip to content

1617 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2008

Property Information

Block252
Lot82
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,105
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,700
42%
Improvement Value:$379,900
58%
Total Assessment$650,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,366+7.3%
2024$10,592-10.4%
2023$11,823+2.1%
2022$11,579+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966