Skip to content

1107 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block258
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,294
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,600
32%
Improvement Value:$568,600
68%
Total Assessment$833,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,556+7.3%
2024$13,565+47.1%
2023$9,218+2.1%
2022$9,028+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915