Skip to content

1115 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 10, 2018

Property Information

Block258
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,733
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,600
54%
Improvement Value:$224,300
46%
Total Assessment$488,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,541+7.3%
2024$7,959+2.7%
2023$7,749+2.1%
2022$7,589+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,733DeedBook 9275, Page 124Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5284, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1966