Skip to content

7400 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block266
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage280
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$917,300
92%
Improvement Value:$82,700
8%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,470+7.3%
2024$16,280-21.1%
2023$20,644+2.1%
2022$20,217+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft280DeedBook 8923, Page 374NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 8279, Page 313Recorded7/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 1987