Skip to content

1114 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block348
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description3S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,794
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
38%
Improvement Value:$537,700
62%
Total Assessment$862,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,071+7.3%
2024$14,045+20.3%
2023$11,671+2.1%
2022$11,430+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931