Skip to content

917 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block268
Lot260
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,401
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,000
59%
Improvement Value:$202,600
41%
Total Assessment$491,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588+15.1%
2024$7,460+36.2%
2023$5,478+2.1%
2022$5,365-21.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,401DeedBook 9325, Page 557Recorded7/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1931