Skip to content

901 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block268
Lot253
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,767
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,100
26%
Improvement Value:$889,100
74%
Total Assessment$1,194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,863+7.3%
2024$19,442+9.4%
2023$17,776+2.1%
2022$17,408+11.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 9149, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1920