Skip to content

7412 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block269
Lot227
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage993
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,600
45%
Improvement Value:$380,700
55%
Total Assessment$693,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,112+7.3%
2024$11,287+10.2%
2023$10,243+2.1%
2022$10,031+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9532, Page 503NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8304, Page 184NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/23/2007

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5583, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1926