Skip to content

6708 Bergenwood AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 18, 2005

Property Information

Block224
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage952
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,300
56%
Improvement Value:$180,000
44%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,220+7.3%
2024$6,729+34.1%
2023$5,016+2.1%
2022$4,912+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 7744, Page 20Recorded12/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 1921