Skip to content

7415 Park AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block304
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings7
ZoningR1
Sq Footage5,877
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
71%
Improvement Value:$149,100
29%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+7.3%
2024$8,370-10.6%
2023$9,365+2.1%
2022$9,171+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915