Skip to content

517 74th St(Unit C0210)North Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block270
Lot10
QualifierC0210
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,600
26%
Improvement Value:$307,100
74%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+7.3%
2024$6,784-5.8%
2023$7,199+2.1%
2022$7,050+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9595, Page 502Recorded9/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1988